Sunday, May 15, 2011

LA REGINA DEL MODERNO

"Tamara de Lempicka. La Regina del Moderno" Exhibition, 
11.03-10.07.2011, Complesso del Vittoriano, Roma

Wczoraj w Rzymie odbywała się Notte dei Musei, czyli noc muzeów, w związku z czym większość z nich otwarta była w godzinach 20.00-2.00. Wiedząc ilu turystów jest obecnie w mieście i jakie kolejki będą przed wejściem do tych najbardziej popularnych, nie planowałam nic szczególnego na ten wieczór, oprócz spotkania z przyjaciólmi z Wrocławia, którzy pare dni wcześniej przyjechali do Rzymu.

Tak się jednak złożyło, że postanowiliśmy spróbować dostać się na dużą wystawę Tamary Lempickiej, odbywającą się w Complesso del Vittoriano przy Piazza Venezia i Fori Imperiali. Tłumy ludzi, kolejka na kilometr. Pomimo tego ruszała się dość szybko i sprawnie, a po nie takim zbytnio długim czasie udało nam się dostać do środka. Nigdy nie byłam miłośniczką Lempickiej. Ale wystawa naprawdę zrobiła na mnie wrażenie. Ponad setka obrazów mieszczących się na 2 poziomach, plus szkice, parę rzeźb, kilkadziesiąt fotografii i prywatnych listów artystki. Jej prace zmieniały się w miarę upływu czasu, a mnie osobiście najbardziej powalił okres kubistyczny z pracami, które większość z nas wszystkich kojarzy właśnie z nią. To jak są wyraziste, jakich niesamowicie ostrych i jarzących kolorów używała... tego zupełnie nie widać na zdjęciach oglądanych w internecie czy na licznych papierowych reprodukcjach...

A tak poza tym... stwierdzilismy jednoznacznie z przyjaciółmi, ze wygląda zupełnie jak Lady Gaga. A raczej na odwrót. Była z pewnością równie ekscentryczna jak ona. Jeśli nie bardziej, jak na tamte czasy.

song of the moment ---> Madonna_Drowned World (Substitute for love)

No comments:

Post a Comment