Saturday, April 16, 2011

ONCE UPON A TIME

Christo & Jeanne-Claude by Brian O'Brien, at Little Bay in Sidney 
all works via their official website

Gdyby nie ostatnie wydanie magazynu The Wall Street Journal, które przyszło do mojej galerii ze Stanów, i w którym też znajduje się dobry artykuł o naszej dyrektorce (napiszę o tym później), nie miałabym tak naprawdę pojecia o niesamowitym duecie w pracy i w życiu, jakim byli przez lata Christo Javacheff i jego żona Jeanne-Claude.

Oboje są autorami spektakularnych instalacji, które tworzyli na całym świecie i które polegały na opakowywaniu słynnych budowli i miejsc. Zadebiutowali w Porcie w Kolonii, w 1961 roku, póżniej opakowując m.in. średniowieczną wieżę w Spoletto, Kunsthalle w Bernie, pomnik Victora Emmanuela i Leonarda Da Vinci w Mediolanie, Reichstag w Berlinie czy Mur na Via Veneto i Villa Borghese w Rzymie.
Oprócz budowli, ich zainteresowanie wzbudziły tez inne miejsca, i tak np w Ibaraki w Japonii oraz w Kalifornii powstała olbrzymia instalacja złożona z niebieskich i żółtych parasolek, ścieżki w Jacob Loose Park, Kansas, pokryte żółtym materiałem czy otoczone na różowo wyspy w Miami na Florydzie.

Na uwagę na pewno zasługują także przepiękne szkice do każdego z projektów, którymi m.in zajmował się także Christo. 19 listopada 2009 roku w Nowym Jorku, w wieku 74 lat zmarła Jeanne-Claude. Para pracowała razem przez ponad 4 dekady. Być może teraz, bardziej niż kiedykolwiek, Christo rozumie ich wspólne dzieła nazwane kiedyś przez Jeanne-Claude jako "the presence of missing"...

"She cannot be substituted. Cannot be revived. Cannot be reinvented."
Christo | The wall Street Journal

Więcej o ich wspólnej pracy, zwłaszcza po odejściu Jeanne Claude, możecie przeczytać w bardzo dobrym artykule w WSJ Magazine własnie, pod tym linkiem.

No comments:

Post a Comment