Sunday, September 25, 2011

1000 POLISH BOOK COVERS

"1000 Polish Book Covers" selection by Aleksandra & Daniel Mizieliński
published by 40000malarzy.pl

Jakiś czas temu na rynku wydawniczym pojawiła się nowa, bardzo ciekawa pozycja:
 "100 Polish Book Covers". 
Jest to zbiór najciekawszych okładek do polskich książek, które przez ostatni wiek pojawiały się w polskich księgarniach, a wreszcie na półkach każdego domu. Na pomysł aby stworzyć taki album wpadli Aleksandra i Daniel Mizielińscy, założyciele Hipopotam Studio i autorzy wielu książek oraz stron www.
 Album ten to selektywny wybór polskiego projektowania książkowego, zawierającego nazwiska takich sław jak Henryk Tomaszewski, Jan Młodożeniec, Janusz Stanny czy Jan Bokiewicz. Kto ma chociaż trochę pojęcia o polskiej szkole plakatu i jej wpływie na światowy design, na pewno wie o co chodzi i powinien być ciekaw tej pozycji wydawniczej.
Dla autorów wybór nie był łatwy, i nie ma zadania pozostać wyborem czysto obiektywnym, który z kolei nie jest nawet w ogóle możliwy. Jak sami określają, ma pełnić funkcję "kaleidoskopowej mozaiki, która, ułożona innymi rękami, mogłaby wyglądać zupełnie inaczej". 
Od abstrakcji, poprzez surrealizm i graficzną lapidarność, aż do minimalizmu. Plus świetna typografia oraz ilustracja dziecięca. Dla każdego fana designu, książek i nie tylko. Warto mieć na swojej półce.

No comments:

Post a Comment