Monday, June 20, 2011

CORPO CELESTE

 "Corpo Celeste" by Alice Rohrwacher, 2011
pics via here

Wczoraj po raz pierwszy odkąd jestem we Włoszech, wybrałam się do kina... małe, klimatyczne kino, nazywające się "Eden", wyświetla obecnie tylko 4 filmy. Sala są malutkie, nie jest to typ wielkiego multipleksu z olbrzymim ekranem. Zdziwiła mnie jednak ilość ludzi, w większości starszych, którzy przyszli zobaczyc ten sam film, czyli "Corpo Celeste". Jest to włoski film kooprodukcji włosko-francusko-szwajcarskiej, nakręcony przez Alice Rohrwacher i wyświetlany na tegorocznym festiwalu w Cannes.
Przedstawia historię 13-letniej Marty, powracającej ze Szwajcarii do rodzinnej Calabrii, która po długim okresie pobytu za granicą, próbuje przystosować się do nowego otoczenia. I będąc pozostawioną samej sobie, nie jest to dla niej łatwe. Jedynym sposobem na jakąkolwiek socjalizację i wejście w środowisko wydaje się lokalny kościół, gdzie Małą przygotowują do mającego odbyć się wkrótce bierzmowania...

W sumie poruszający film, który zwraca uwagę swoimi naturalistycznymi zdjęciami i w moim odczuciu pokazuje tę dzisiejszą, smutną twarz Kościoła, niektórych księży i sposób odbierania Boga, nie tylko przez Włochów, ale chyba w ogóle przez cała współczesną Europę.
Więcej możecie przeczytać tutaj, trailer obejrzeć tu, i cóż... zobaczcie, jeśli będziecie mieć taką możliwość.

No comments:

Post a Comment